Még több technológia
A baj megtörtént. Ami még kulturális változásként indult, az most kezd hirtelen gazdasági változássá válni. Ma már rendelkezünk azzal a tudással és technológiával, hogy kirobbantsunk egy új ipari forradalmat, aminek a lényege: tedd közkincsé a biteket és add el az atomokat. A lendületet ehhez akár öt, most kibontakozó mozgalom is adhatja.
Az elmúlt néhány évben figyelemre méltó változás történt: a fizikai dolgok elkészítésének folyamata elkezdett egyre jobban hasonlítani a digitális dolgok készítésének folyamatára. A számítógép megsokszorozta az emberekben rejlő potenciált. Elképzeléseinket fizikailag megvalósíthatjuk, hiszen az új termékek megtervezéséhez és létrehozásához szükséges technológia most már mindenki számára elérhetővé vált. Egyszerűen csak még több lesz mindenből. Még több technológia, még több helyen, még több embertől.
Az a képességünk, hogy virtuális valóságokat hozzunk létre az agyunkban, szerénynek tűnő szembefordítható hüvelykujjunkkal párosulva, elegendőnek bizonyult egy újfajta evolúciós forma, a technológia megjelenéséhez. Az ipari forradalmakat éppen egy sor olyan technológia elterjedése jelentette, amelyek drámai módon megsokszorozták az ember termelékenységét és drasztikusan megváltoztatták az emberek életkörülményeit és életminőségét. A fizikai képességek helyett egyre inkább a szellemi adottságok váltak az egyén értékmérőjévé.
A digitális számítástechnika feltalálása előrevetítette egy új ipari forradalom kezdetét. Úgy gondoltuk, hogy az információs kor maga jelenti majd a harmadik ipari forradalmat és már-már hagyományosan megjósoltuk a jövőt: a számítástechnika és a kommunikáció ugyanazt teszik a szolgáltatásokkal, amit az automatizálás tett a gyártással: fokozzák a termelékenységet, ezáltal időt és energiát tudunk megtakarítani.
De ma már a jövő sem a régi! Kiderült, az információs kor csak akkor kezdte igazán átalakítani kultúránkat, amikor a számítógépeket hálózatban kezdték el használni és hatása sem a szolgáltatásokban érezhető leginkább, hanem hogy átformálta a dolgok előállításával összefüggő munkát. Ez az új jelenség most van kibontakozóban: a dolgok előállításának digitális átalakítása. A kézzelfogható tárgyak a képernyőn megjelenő ötletként születnek és másokkal is megoszthatók. A csoportos projektek jóval ambiciózusabbak lehetnek mint amellyel bárki egyedül megpróbálkozhatna. A globálisan összekapcsolt alkotók forradalmat robbanthatnak ki, a lendületet ehhez a most kibontakozó mozgalmak adják. Íme a kínálat:
1. A nyitott ötletek mozgalma
Ma a feltalálók többnyire mindenféle szabadalmi védettség nélkül nyilvánosan megosztják találmányaikat másokkal. Hogy miért? Mert úgy vélik, többet kapnak cserébe mint amit felfednek: ingyenes segítséghez jutnak a találmányuk fejlesztésében. Visszajelzéseket kapnak, segítenek nekik a promócióban, a marketingben és a hibák kijavításában. A terméknek jobb esélyei vannak, hogy üzletileg sikeressé váljon. Valószínűleg gyorsabban, jobban és olcsóbban találták fel, mintha titokban hozták volna létre. Közben közösségi tőkét halmoznak fel, a figyelem és a hírnév egyfajta kombinációját. A hálózaton megosztott projektek másokat is megihletnek és együttműködési lehetőséget kínálnak. Az egykor külön-külön dolgozók milliói hirtelen közösen kezdenek el munkálkodni. Nem kell mindent a semmiből feltalálni, vagy eredeti ötlettel rendelkezni, hanem építeni lehet mások munkájára és évtizedes erőfeszítéseket néhány hónapba sűríthetünk. Csak be kell kapcsolódni a meglévő ötletek, tervek tökéletesítésébe, mert sokkal könnyebb az információt módosítani, mint teljes egészében létrehozni.
2. A csináld magad mozgalom
Az internetes világban a lényeg a kreativitás és digitális önkifejezés: szavak, képek, videók és hasonlók formájában. Ugyanez történik most a digitális fizikai alkotás termékeivel (amit digitálisan készíthetünk el, de azért fáj, ha ráesik az ember lábára): bárki számára lehetővé teszi, hogy saját felhasználására egyedi darabokat készítsen. Az új technológia ismét az egyén kezébe adja a termelőeszközök feletti irányítást. Nem kell már gyártulajdonos lenni, hogy elképzeléseinket megvalósítsuk. Ma, akinek van egy jó ötlete - és ha van egy laptopja is - rendelkezésére áll a világhálón megosztott mind több és több nyílt tervezőrendszer, a számtalan példa ezek használatáról, nyílt projektek valamennyi témakörből és most már nyílt, előre gyártott alkatrészek és termékek is. Csak egy kis saját szellemi értéket (ötletet) kell hozzáadnia az új idők amatőr vagy fél profi alkotójának, számítógépes projektjét máris egy kattintással elküldheti egy vagy több gomba módon szaporodó ipari szolgáltató cégnek és tetszőleges példányszámban legyártathatja a kigondolt termékét, de ugyanezt akár saját maga is megteheti, hiszen egyre hatékonyabb, elérhetőbb és elterjedtebb asztali gyártóeszközök állnak a rendelkezésére, például CNC lézervágó, 3D nyomtató, 5D asztali maró, áramkör gyártó és beültető házi vonal. Ahogy az internet demokratizálta a bitekben megvalósuló innovációt, a gyors prototípus készítés technológiáinak új kategóriája is demokratizálja az atomok terén zajló innovációt. Megjelentek az új idők új alkotói akik bitekkel dolgoznak de atomokat adnak a világnak.
3. A gyár a felhőben mozgalom
Bárki, akinek a fejéből kipattan egy jó ötlet, ma már néhány számítógépes utasítással meg is valósíthatja, még alapos programozási ismeretekre sincs szüksége, minden ami kell hozzá megtanulható ingyen az internetről, esetleg még segítenek a barátok. Nem is muszáj céget alapítani, ott vannak a nagy startup gyárak, azok biztosítják az infrastruktúrát. Ők már nem barátságból, hanem a várható nyereségért. Nemrég még, a szakértelem, a berendezések és a nagyban történő előállítás költségei miatt a gyártás többnyire a nagyvállalatok és a képzett szakemberek kiváltsága volt, hiszen a termelőeszközök birtokosai döntik el, mit gyártanak. Most, amikor a termelő berendezéseket számítógépek működtetik, a termékek egyre inkább információvá válnak, ez az információ maga a terv az automatizált gyártóberendezések utasításaira lefordítva. Ezeket pedig globálisan lehet kezelni, megosztott, átdolgozott, ingyen átadott vagy titokban tartott információként. A globális gyártási láncok tehát skála függetlenné váltak, a kis és nagy üzletfeleket egyaránt képesek kiszolgálni.
4. A dolgok internete mozgalom
Az internet és az annak felhasználását támogató eszközök fejlődése lehetővé tette, hogy ma már mindennek legyen internetes kapcsolata: a konnektornak, a mosogatógépnek, a villanyórának, a csomagszállító dobozoknak, vagy az orvosi eszközöknek. Ma a hálózaton többnyire még csak a számítógépünkkel és a telefonunkkal kommunikálunk egymással, holnap már a hálózat mindenütt ott lesz: a televízióban, a bútorokban, a háztartási gépeinkben, az autónkban, a hirdetőtáblán, még a szemüvegünkben is. És igen ott lesz a testünkben is. Megjelent egy új kifejezés, amit még csak most ízlelgetünk, de holnap már természetes lesz: a dolgok internete. A kommunikációra képes eszközök száma megsokszorozódik az elkövetkező periódusban. A dolgok internete robbanásszerű növekedés előtt áll és a fejlődés hasonló lesz maga az internet elterjedéséhez, amikor a hagyományos termékek, szolgáltatások és szakmák lényegében átköltöztek a hálózatra. Hamarosan csak egyetlen helyen találunk számítógéptől függetlenül működő eszközt: a múzeumokban.
5. A közösségi finanszírozás mozgalma
Az elmúlt néhány évben felbukkant egy új jelenség, a közösségi finanszírozás, amikor a támogatók és a leendő vevők közösen összedobják a termék előállításához szükséges pénzt. A közösségi finanszírozási oldalak olyan weblapok, ahol az emberek bemutatják saját projektjüket, amelyek anyagi támogatásába bárki beszállhat. Puszta adomány helyett a befektetők lényegében előrendelést adnak a termékre azáltal, hogy hozzájárulnak a projekt megvalósításához. Ez a megoldás a vállalkozók három óriási problémájára kínál megoldást: megelőlegezi az árbevételt, amiből finanszírozni lehet a termékfejlesztést és gyártást, a vevőkből közösséget formál, ami segít a projekt vírusszerű terjedésében és piackutatást nyújt, még mielőtt időt és pénzt fektetnénk a termékbe. Több ezer projekt gyűjtött pénzt közösségi finanszírozási oldalakon és számuk exponenciálisan nő.
A számítógépes kor embere kezd egyre inkább a képernyőn kívüli életre vágyakozni. Örömteli számára, ha olyasmit csinál, ami virtuálisan kezdődik, ám gyorsan valódi tárggyá válik. Elkezdődött egy új forradalom, az alkotó vállalkozók forradalma. A leendő "egyszemélyes" gyárak nincsenek többé kiszolgáltatva a nagyvállalatok szeszélyeinek és meg fogják szüntetni azok monopóliumát! Ez hihetetlen társadalmi és gazdasági változást fog előidézni. Jön az új ipari forradalom, de - fogózzunk meg - lavinaszerűen!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése
Írd meg a véleményed: