Schrödinger macskája

        Vegyünk egy macskát és helyezzük egy lezárt dobozba. Irányítsunk a doboz belsejében egy puskacsövet az állatra, a fegyver ravaszát pedig kössük egy uránatom mellé elhelyezett Geiger-Müller számlálócsőre. Ha az uránatom elbomlik, érzékeli a számlálócső, a fegyver elsül, a macska elpusztul.
        Nos, a kvantumfizika szerint, nem lehetünk bizonyosak abban, hogy az uránatom elbomlott-e. Figyelembe kell vennünk egyrészt az elbomlott, másrészt az el nem bomlott atom hullámfüggvényét (Schrödinger egyenlete). Az uránatom azonban vagy elbomlik, vagy nem. A kvantumelmélet alapján, a macska állapotának leírásakor a macska két lehetséges állapotának az összegét kell megadnunk. A macska tehát se nem élő, se nem holt, hanem egy döglött és egy élő macska összegeként jelenik meg. Ezt diktálja a kvantumfizika. Ezt diktálja különben a józan eszünk is, nem igaz? 
        A kínos paradoxont még nem sikerült egyértelműen feloldani, noha a tudományos konferenciákon heves viták folynak a rivális elméletek között. Csak ízelítőnek egy pár:
        A. Ha kinyitjuk a dobozt és elvégezünk egy mérést, akkor meg tudjuk állapítani, hogy a macska él-e még. A hullámfüggvény egyetlen állapottá omlik össze, a hullámok eltűnnek és csak a részecskék maradnak a helyükön. A továbbiakban már nem vagyunk kötelesek a macskának hullámfüggvénnyel leírni az állapotát, tehát a macska valamelyik határozott állapotba kerül, a józan ész pedig diadalmaskodik.
        B. Az atomi világban mindent a valószínűségi hullámok írnak le, ennek megfelelően az atomok egyidejűleg több helyen is lehetnek. Minél nagyobb a hullám amplitúdója egy adott pontban, annál nagyobb valószínűséggel találjuk meg az illető pontban a részecskét. A nagy méretű tárgyak esetén tehát a hullámfüggvények összeomolnak és a tárgyak határozott állapotban léteznek, tehát a józan ész uralkodik a világban.
       C. Az egész univerzumot áthatja valamilyen kozmikus tudatosság. Az objektumok akkor válnak hirtelen létezővé, amikor valamilyen mérést hajtunk végre rajtuk, márpedig a méréseket tudatos lények végzik. Ennélfogva léteznie kell az univerzumot átható kozmikus tudatosságnak, amelyik megszabja, milyen állapotban vagyunk mi magunk, tehát a józan ész esmét diadalmaskodik, most már az egész univerzumban.
        D. A kvantumesemények bekövetkeztekor a világok szaporodnak. A macskakísérletben a világ egyszerűen két részre válik szét, az egyikben a macska életben marad, a másikban viszont elpusztul. A hullámfüggvény nem omlik össze, hanem tovább létezik párhuzamos világokban. Minden pillanatban újabb másolataink jönnek létre, hogy benépesítsék alternatív jövőink sokaságát és természetesen, hogy diadalmaskodjon a józan ész.
        Tessék hát szavazni, lehet válogatni a tippek között, vagy más elméleteket lehet kiötölni, hatolni. Annyit elárulok, hogy annak idején, Einstein feltette a költői kérdést: ” Vajon a Hold csak azért létezik, mert valahol ránéz egy egér?”. Van, aki igennel felel erre a kérdésre. Mert ezt diktálja ugyebár, a józan ész. 😋

Megjegyzések