Változó idők

        A világ legjobb teljesítményű számítógépei jelenleg egy tücsök agyának a feldolgozóképességével rendelkeznek. Szerencsére a tücskök nem szoktak repülőgépet vezetni, számtáblát felismerni, vagy a Wall Streeten kereskedni. 🙂
        A számítógépek viszont igen és hamarosan egyéb területen is átveszik az irányítást. Ilyen például a Big Data világa.
        A Földön jelenleg tárolt adatok összmennyisége sok ezer exabyte-ban mérhető (1 exabyte = 1 milliárd gigabyte) és nagyjából háromévente megduplázódik. Mivel ez az óriási adathalmaz ma már szinte teljes egészében digitális formátumban tárolódik, a számítógépek számára hozzáférhető és közvetlenül tudnak műveleteket végezni vele. A legkülönfélébb források sokaságából érkező adatokat a legkülönbözőbb formátumokban rögzítik, emiatt nehéz őket összepárosítani vagy összehasonlítani, ezért úgy mondjuk, hogy strukturálatlanok.
        Eddig csak az ember birtokolta a strukturálatlan információáradat (Big Data) folyamatos feldolgozását és egy hagyományosan rendezett, ún. relációs adatbázisba való tömörítését, amelyben a konzisztens sorokba és oszlopokba gyűjtött információ gyors és megbízható keresést és visszakeresést tesz lehetővé. Nos, az utóbbi pár évben már eljutottunk oda, hogy ezeket a feldolgozási műveleteket a gépek olyan sebességgel és nagyságrendben végzik, ami messze felülmúlja az emberi kapacitást. Ezek az óriási adathalmazok gyors feldolgozása és értelmezése forradalmi hatást gyakorol a legkülönfélébb területekre, ideértve az üzleti világot, orvoslást, közlekedést, energiagazdálkodást, háztartást, politikát.
Ez bizony egy korszakalkotó, mindent felforgató előrelépés a képességek terén. A Big Data forradalomnak két különösen fontos hatása lesz a közeljövőre nézve. Az első, hogy az adatok rögzítése sok estben a munkakörök és feladatok közvetlen automatizálásához vezethet, megszüntetve ezzel számtalan munkahelyet.
        A második hatás még aggasztóbb. Az óriási adathalmazok és a prediktív algoritmusok alapján, az adatokból kinyerhető előrejelzések egyre inkább kiszorítják majd az olyan emberi kvalitásokat, mint a tapasztalat és az ítélőképesség. Ráadásul a rendszerek egyre fejlettebb gépitanulás-algoritmusai tovább automatizálják a folyamatot, hiszen a rendszer irányítása alatt dolgozó humán erőforrások folyamatosan olyan adatokat generálnak, amelyek továbbképzik a rendszert és ennek eredményeként, végső soron szükségtelenné teszik a saját munkájukat.
        Ez a technika ma már jól működik, de nem állt meg itt. Kifejlesztettek és használnak olyan alkalmazást is, amely nem csak kidob egy választ, hanem azt is megmutatja, hogy azt milyen forrásokból vette, milyen logika szerint értékelte és milyen gondolatmenet során jutott el a válaszig. Más szóval, a számítógép képes megindokolni miért igaz az amit állít. Megfordult a helyzet, oda jutottunk, hogy már az emberek tanulnak abból, ahogy a gép érvel, amikor összetett problémával találkozik.
        A játékszabályok is újraíródtak. Ezek a szakemberek által megalkotott, forradalmi mesterséges intelligencia technológiák, mint felhőalapú építőelemek működnek, fekete-dobozok, amit olyan programozók is használhatnak, akik nem is értik pontosan, hogyan működnek. Ezért aztán ezek a rendszerek villámgyorsan terjednek a világban, mivel az amatőr kódolok sokasága számára is elérhetővé váltak.
        Szóval ideje lenne leszámolni azzal a közkeletű elképzeléssel, hogy a gép csak azt tudja megcsinálni amire konkrétan beprogramozták. A gépi tanulás algoritmusai már egy pár éve rutinszerűen rágják át magukat az adatokon, tárják fel a statisztikai összefüggéseket és írják meg ezek alapján a maguk saját programjait. Sőt, már eljutottunk oda, hogy a gépek kezdik a kíváncsiság és a kreativitás jeleit mutatni, olyan területeken, amelyekről eddig azt gondoltuk, hogy azok az emberi elme kizárólagos territóriumai.
        Változó időket élünk. A fenntartható exponenciális fejlődés ma már nem azt jelenti, hogy alacsonyan lóg a gyümölcs, hanem inkább azt, hogy meg tudjuk mászni a fát. Az eredménye pedig hamarosan nem helyet szorít majd, hanem egyenesen megváltoztatja a kultúránkat. Bizony, ami tegnap lehetetlen volt, az ma mindennapi rutin. De várjuk csak meg a holnapot!

Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Írd meg a véleményed: