Boldogság

A boldogságot nem jegyzik a tőzsdén. De csak azért nem, mert nem tudunk valami sajátos értéket hozzárendelni, túlságosan is megfoghatatlan. Annak ellenére, hogy mindenki azt keresi, hogyan élhetne boldogabban, mindenkinek mást jelent a boldogság, mivel ugyanazt az eseményt és helyzetet eltérő módon ítéljük meg. Ezért, a boldogság értelmét, kifejező szavak alkalmazásával próbáljuk megfogni: csúcsérzés, önmegvalósítás, áramlás, szubjektív jólét, optimizmus, meg minden más megnevezés, ami azt az érzetet tükrözi, hogy az élet egészében véve jó, tartalmas, van értelme, és van mit remélnünk a jövőtől.
A statisztikákból kitűnik, hogy azok boldogabbak, akik házasok, nem tartoznak valamilyen nemzeti kisebbséghez, gazdaságilag fejlett társadalomban élnek, vannak bizalmasaik, hisznek a halál utáni életben, belülről irányítottak, de a külvilágra nyitottak, játékosak, de örömüket lelik a tanulásban, elfogadják a változást, de keresik is azt, egészségesek de rossz az emlékezőtehetségük. További statisztikák szerint a boldogság ugyan enyhén pozitív korrelációt mutat a társadalmi rangsorban elfoglalt hellyel és az iskolázottsági szinttel, de a pénz nem feltétlenül boldogít, az életkor nem oszt/szoroz a boldogság egyenletében, a nemre nézve sem mutat eltérést, nincs külön génje, és tartós boldogság csakis a szerotoninból, dopaminból és oxitocinból származhat.
Jogunk van a boldogsághoz? A Függetlenségi Nyilatkozatban azt írja: az emberiség elidegeníthetetlen joga a boldogságra való törekvés. Csak az a baj, hogy a boldogságra való törekvés még messze áll a boldogság elérésétől. Annyira vagyunk boldogok, amennyire elhisszük magunkról. A tudásunkon múlik, hogy miként értelmezzük a helyzeteinket és milyen válaszokat adunk rájuk.
Egy kínai mondás szerint a boldogság három dologból áll: szeretni valakit, tenni valamit és reménykedni valamiben. A boldogság titka az a képesség, hogy örömünket leljük mások örömében, a vágy, hogy mást boldoggá tegyünk. Másrészt az élet egyik legnagyobb adománya, ha a munkánk örömet szerez és teljesítményre késztet, értelmet és célt ad életünknek. Végezetül, mindannyiunknak szükségünk van reményre az életben. Az élet álmok nélkül alig több, mint a halál.
Szóval, ha esélyt akarunk adni magunknak a boldogságra, nem ülhetünk ölbe tett kézzel. Ahhoz, hogy a boldogság ránk találjon, elégedettek kell lennünk önmagunkkal. Végső soron az igazi boldogság azon múlik, hogy mennyire tudunk megbékélni azzal a belső nyugtalansággal, amelyet törekvéseink és tényleges teljesítményünk alapján érzünk. 

Boldog ünnepeket kívánok mindenkinek! 😊

Megjegyzések