III. Az érem két oldala - Köszvény
Alig 60 millió évvel ezelőtt őseink elvesztették C-vitamin szintetizáló képességüket. Az evolúció részéről nagy ostobaságnak tűnik ejteni a C-vitamint, de mint kiderült azért vált tolerálhatóvá a C-vitamin szintézis megszűnése, mert ehhez a vitaminhoz a táplálékból bőségesen hozzá lehetett jutni annak idején.
Történetesen a húgysavnak olyan kémiai tulajdonságai vannak, amelyek lehetővé teszik, hogy kiváló antioxidánsként működjön. Az urikáz által lebontott allantoinnak azonban már nincs antioxidáns hatása. Jelenleg a vérünkben keringő antioxidánsok kb. 50%-át a húgysav teszi ki. A húgysav a C-vitamint követően a második legjobban működő védelem az antioxidánsok hatásaival szemben. [x] Sőt, a C-vitamin és a húgysav részben egymás helyettesítői lehetnek, erre utal az is, hogy a magasabb C-vitamin szint alacsonyabb húgysavszintet eredményez a szervezetben. A dolog tehát evolúciós alkalmazkodásnak tűnik, de őseink, miután millió évekig nem termeltek C-vitamint a gyümölcsökben gazdag esőerdői környezetben, ahogy változott a klíma és mindenevővé váltak, már nem tudták újra kialakítani magukban ezt a képességet. Ha sokáig nem használunk egy képességet, túl sok mutáció halmozódik fel benne büntetlenül és amikor újra szükségünk volna rá, akkor már nem tudjuk megint beindítani. Valamivel tehát kellett pótolni a C-vitamin hiányát, mert amikor áttértünk a vegyes étrendre, szükségünk volt a C-vitamin nyújtotta antioxidáns védelem pótlására. Így jött be a képbe a húgysav.
Hogy pozitív szelekcióról, és nem véletlen mutáció okozta veszteségről van szó, azt bizonyítja az is, hogy szintén az evolúciós alkalmazkodás során alakult úgy, hogy a vese a húgysav 90%-át visszaszívja, ezzel is emelve a húgysavszintet. Ráadásul a vérben keringő húgysav kétharmadát a szervezet maga állítja elő, s csak egyharmada származik a táplálékból. Míg más emlősökben a húgysavszint 0.5–2.0 mg/dl közt mozog, az embernél átlagosan 4.0 és 6.0 mg/dl közti szint a jellemző.
És mit tesz Isten, a húgysav antioxidáns funkciója igen fontos szerepet játszhatott abban, hogy ilyen okosak lettünk. Nagyon valószínű, hogy a megemelkedett húgysavszint miatt nőtt meg az emberszabású majmoknak és az embernek is az agymérete, azaz ennek köszönhetjük az intelligenciánkat. Az agyméret növekedését a megfelelő antioxidáns védelem tette lehetővé. Agyunkban ugyanis az intenzív anyagcsere folyamatok során rendkívül sok szabad gyök keletkezik, amely károsítja az idegsejtek működését. De a magas húgysavszint nem egyszerűen az emberi fajt emelte intelligenciában az állatvilág fölé, hanem az emberek közt is igaz, hogy minél magasabb valakinél a húgysavszint, annál magasabb az IQ-ja. A magasabb intelligenciát a húgysav agyi stimuláló szerepével hozzák kapcsolatba. [1]
A húgysav neuronvédő hatást fejt ki az oxidációs hatásokkal szemben. Magas húgysavszint mellett ritkán alakul ki Alzheimer, Parkinson, izomsorvadás vagy szklerózis multiplex. Megfordítva, a leggyakoribb neurodegeneratív betegségekben, mint az Alzheimer, Parkinson, Huntington betegségekben, és az autoimmun eredetű szklerózis multiplexben egyaránt bizonyíthatóan alacsony a húgysav szint, akárcsak az amiotrofikus laterális szklerózisban.
Az evolúció során több mechanizmus is kialakult arra, hogy a húgysav szintje tartósan magas legyen, mivel ez - eddig nem kellően megértett - evolúciós előnnyel jár. A vérben mért húgysav normál szintjének felső értéke 6.8 mg/dl. A még normál és a már kockázattal járó húgysavszint között kicsi a különbség. Az evolúció azonban nem szokott tévedni. Ha évmilliók fejlődése során ez a magas húgysavszint lett a norma, akkor figyelembe véve a nagy hátrányt jelentő kockázatot, igen nyomós oka lehet ennek.
A szervezet, valami belső szabályozás folytán, kivédi a húgysavszint határon túli növekedését. Védőmechanizmusok kialakultak ki, amelyek az egészséges veséjű, tradicionális táplálkozást folytatóknál megakadályozták a húgysavszint kóros mértékű emelkedését. A húgysav vérszintje attól függ, mennyi lép be a véráramba és mennyi hagyja el azt, vagyis a termelődés és a kiválasztás aránya határozza meg. A véráramba kerülő húgysav mennyiségét az határozza meg, mennyit állít elő a máj, amelyet aztán azt a vérbe üríti. Hogy mennyi húgysav hagyja el a véráramlást, azt az határozza meg, milyen arányban választja ki a vese, és egy kevésbé meghatározó tényező, hogy milyen arányban bontják le a bélbaktériumok. A kórosan magas húgysavszintet általában a túltermelés vagy a csökkent kiválasztás, esetleg a kettő együttese okozza.
Az összes káros esetek több, mint 90%-ában a betegséget az okozza, hogy a vese nem tud megbirkózni a vér húgysav tartalmával, azaz kevesebbet és lassabban választ ki, mint amilyen ütemben az a vérbe kerül a máj munkája révén. A máj a purinokból állítja elő a húgysavat. A purinok kötik össze a DNS és RNS molekulákban a nukleinsavakat, és amikor a DNS és RNS a sejtekben lebomlik, a purinok húgysavvá alakulnak a májban és a test egy-két más szövetében. A máj két forrásból jut purinokhoz: a táplálékból, illetve a test naponta lebomló saját szöveteiből. A napi purin mennyiség kétharmada a test saját szöveteinek lebomlásából származik, és egyharmada jön a táplálékból. Amikor az együttes purin terhelés meghaladja a vese kiválasztó kapacitását, a húgysav vérkoncentrációja emelkedik, és ezzel fokozódik a káros hatások kockázata.
Bár a magas fehérje és húsfogyasztáson alapuló étrend sok purint tartalmaz és az volna várható, hogy fokozza a húgysavtermelést, valójában a fehérjefogyasztás csökkenti a vér húgysavszintjét azáltal, hogy fokozza a húgysav ürítését. Ez a látszólagos paradox hatás azért következik be, mert a vese fokozza a húgysav kiválasztást, ha fokozódik a táplálékkal bevitt purint szintje. Miután kétmillió éven át sok húst ettünk, a legvalószínűbb evolúciós folyamat az, hogy a természetes szelekció során alkalmassá váltunk a magas purint tartalmú ételek fogyasztására. Ősi hús alapú étrendünk fényében paradox állítás, hogy a magas purin tartalmú hús köszvényt okozna egészséges veseműködés esetén. [2]
Evolúciós okokból indokolatlan a magas húgysavszintnek megbetegítő hatást tulajdonítani. A helyes táplálkozást folytató embereknél a magas húgysavszinttel jó vesekiválasztás jár, azaz megfelelő egyensúly alakul ki, hogy a szervezet élvezhesse a magas húgysavszint előnyeit, de ne alakuljon ki betegség. A helytelen táplálkozás azért vezet abnormális húgysavszinthez és a vele járó kellemetlen következményekhez, mert nem csak a húgysavszintet növeli, hanem jelentősen lerontja a vese húgysavkiválasztását. Amit valójában keresnünk kell, az az a táplálkozási tényező, amely egyszerre fokozza a húgysav szintézisét a májban és egyben gátolja a vesét a húgysav kiválasztásában.
A kóros húgysavszint legismertebb káros hatása a köszvény. Amikor a húgysav koncentrációja túl magas a vérben (férfiakban >7.0 mg/dl, nőkben >6.0 mg/dl), a húgysav kristályok alakulnak ki és lerakódnak az ízületekben, fájdalmat, duzzadást, gyulladást és merevséget okozva. Gyakori a vesekövesedés is. Érintheti bármely ízületet vagy a test bármely szövetét, de leggyakrabban a nagy lábujj lábközép csontjának ízületében, a sarokban vagy a térdben jelentkezik. A húgysav kristályok ízületekben való folyamatos lerakódása köszvényes csomókat hoz létre, amelyek koptatják és károsítják a velük érintkező csontokat. Így a köszvény közvetlen oka a vér emelkedett húgysavszintje (hiperurikémia). Fontos a termelődés/kiválasztás aránya. A köszvényes betegek 90%-ának azért van köszvénye, mert a veséje alacsony szinten választja ki a húgysavat. A vesefunkciók romlásának hátterében elsősorban a metabolikus szindróma elemei állnak, mint a magas vérnyomás, az inzulinrezisztencia, a magas vércukorszint. Ezek viszont nem a fehérje, hanem a fokozott szénhidrátfogyasztástól alakulnak ki. [3]
A köszvény ma ajánlott diétája sajnos a köszvény fenntartására, nem pedig megszüntetésére alkalmas. A korral romló vesefunkciók, a fruktóz- és alkohol-fogyasztás többszörös kockázatot képvisel, mint a purintartalmú ételek fogyasztása. Az eredetileg evolúciós előnyt jelentő magas húgysavszint civilizációs hatásokra válhat hátránnyá. [4]
A köszvényesek 95%-ában kimutatható a hiperinzulinizmus, 76%-ukban pedig már az inzulinrezisztencia is. A rendszeres alkoholivás két mechanizmuson keresztül is növeli a köszvény kialakulásának a kockázatát. Az alkoholfogyasztás hatására tejsav keletkezik, ami gátolja a vese húgysavürítését. Ugyanakkor az alkohol, különösen a sör fokozza a szervezetben a purintermelést. A fruktóz több mechanizmuson keresztül is emeli a húgysavszintet. Egyrészt a májban történő lebomlása során purin képződik. Másrészt, a fokozott fruktózfogyasztás az SLC2A9 gén által kódolt GLUT9 szállítófehérjén keresztül megemeli a húgysavszintet, egyrészt mert a GLUT9 fokozottan visszaszívja a vesében a húgysavat, másrészt mert csökken a húgysavürítés a GLUT9 aktivitásának a zavarásával. A harmadik mechanizmus a fruktóz metabolikus szindrómát, inzulinrezisztenciát okozó hatása, ami magában önálló kockázati faktora a köszvénynek. A fruktóz serkenti a máj húgysav szintézisét, következésképen emeli a vér húgysav szintjét. Ezek az állapotok a járulékos vesekárosodással együtt megemelik az evolúciós okokból amúgy is magas húgysavszintet. A magas húgysavszint tehát nem ok, hanem következmény. [5]
Hivatkozások
---------------------------------------------
[1] Az írott történelem során a köszvény olyanok életét keserítette meg, mint Nagy Sándor, Nagy Károly, VIII. Henrik, Benjamin Franklin, Alexander Hamilton, Alfred Lord Tennyson, Voltaire, Isaac Newton, Charles Darwin, Leonardo da Vinci stb.
[2] A máig érvényes orvosi paradigma szerint ezt a jelenséget a magas purintartalmú ételek, azaz a húsok fogyasztása okozza. Pedig téves hiedelem, hogy a köszvényt főként a túlzott fehérjefogyasztás okozza. A fokozott fehérjefogyasztás valójában növeli a húgysavürítést a vesében, aminek következtében a több fehérjét fogyasztókban alacsonyabb a vérben mért húgysavszint. A magas purin tartalmú étrendhez alkalmazkodnia kellett ősünknek, különben kihalt volna. Ahogy őseink egyre több húst ettek, nyilvánvalóan megszaporodott körükben a köszvény, ami viszont nagyon nehezítette a mozgást, és a durva szelekciós folyamat a köszvényhajlamúakat finoman fogalmazva eltüntette. Azok maradtak meg, akiknél a húgysavürítés fokozottan megnőtt a fehérjefogyasztás hatására.
[3] A metabolikus szindróma lényege, hogy az éveken át folytatott szénhidrát-dús étrend hatására a belső szervek körül és belül viszcerális zsír rakódik le, folyamatos szervezetszintű gyulladást okoz és fokozza az inzulinrezisztenciát. A magas inzulin- és vércukorszint, valamint a gyulladás merevvé teszi az érfalakat, így kialakul a magas vérnyomás. A cukrok túlzott fogyasztása jelentősen megemeli a triglicerid és a VLD szintet. A VLDL az egyetlen veszélyes koleszterinfrakció. Kis molekula, ezért képes behatolni az erek falába és ott lerakodni. Ha kialakul a metabolikus szindróma okozta vesefunkció romlás, akkor már nincs messze a köszvény sem. A patológiásan magas, már betegséget is okozó húgysavszintet kezelni kell, de életmódváltással is sokat tehetünk ez ügyben, hiszen az elsődleges ok az esetek döntő részében a megromlott veseműködés. Az elhízás az inzulinrezisztencia következménye, s az elhízás fokozott húgysav termeléshez és a csökkent ürítéshez vezet. A magas húgysav szint nem jár automatikusan köszvénnyel. A 9 mg/dl-nél magasabb értéket mutató embereknek is csak a 22%-a szenved a hatásától.
[4] A köszvény (Arthritis uricat) lehet örökletes, de kialakulhat az étrend, alkohol fogyasztási szokások, valamint nem megfelelő veseműködés, enzimhiányok, enzimműködési zavarok miatt is. A vér húgysavszint nem különbözik lényegesen a köszvényes és az egészséges emberek között, viszont a vér homocisztein szintje jelentősen magasabb a köszvényes betegeknél. A károsodott vesefunkció összefügg a vér homocisztein szintjével és a köszvény kialakulásának valószínűségével és romlásával. A homocisztein egy egységnyi növekedés hatására több mint 8x-os az emelkedett vér húgysavszint kockázata, ami a köszvény kialakulását segíti. A magas homocisztein szinttel rendelkező személyeknél magasabb a vér húgysav szintje, valamint alacsonyabb a folát (B9 vitamin) és B12‑vitamin szintje, mint az egészségeseknél. A folát annál nagyobb mértékben csökkenti a húgysav szintet, minél magasabb a homocisztein értéke. A közép-európai emberek folát bevitele is igen alacsony csak mintegy harmada a táplálkozási ajánlásokban megfogalmazott értéknek. E mellett a köszvény diétában tiltott vagy kerülendő élelmiszerek közül több a B12-vitamin fő forrása is, ezért a B12-vitamin hiánya tovább súlyosbodhat. Egyes vizsgálatok szerint a vegetáriánusoknak magasabb a húgysavszintje, mint a húsevőknek. 😊
[5] A nyugati orvoslás a húgysavat olyan káros anyagcsere-mellékterméknek tekinti, amelynek szintje minél alacsonyabb, annál jobb. Rossz hírét az keltette, hogy a köszvényt a kórosan magas húgysavszint okozza. A 2000-es években megjelenő értékelések, amelyek a magas húgysavszintet felelőssé tették a magas vérnyomásért, az inzulinrezisztenciáért, a cukorbetegségért, a magas gyulladásszintért, a máj elzsírosodásáért, tehát a metabolikus szindróma kialakulásáért, egyenesen közellenséget csináltak a húgysavból. Pedig ezek a megállapítások meglehetősen ingatag lábakon állnak, mert a fentebb említett zavarok maguk is magas húgysavszintet okoznak, s nem könnyű kideríteni, melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése
Írd meg a véleményed: