Öregedés

Annak, aki tőzsdén szeret játszani, van egy jó ajánlatom. Fektessen öregedésgátló (anti-aging) kutató biotechnológiai vállalatokba. Ezekből már több mint 700 van és piaci értékük meghaladja a 30 milliárd dollárt. Az nem baj, hogy bár némelyikük már egy évtizede létezik, de még egyetlen hasznos terméket sem sikerült előállítaniuk. Az se rettentsen vissza, hogy e vállalatok vezetőségében kiváló, nemritkán Nobel díjas tudósok ülnek, akik az öregedés terén különösebbet nem tudnak felmutatni, azon kívül, hogy ők maguk is öregek már.  
Mégis, az anti-aging ipar az utóbbi években robbanásszerűen növekedett. Mert az öregedéskutatás kihasználja a halától való ősi félelmünket. És sok öregedő gazdag ember van, aki bármire hajlandó, ami késleltetheti vagy kiküszöbölheti a halált. Mit tesz Isten, amikor fiatalok voltak, gazdagok akartak lenni, és most, hogy gazdagok, fiatalok szeretnének lenni. Azonban a fiatalság az egyetlen dolog, amit nem tudnak közvetlenül megvásárolni, ezért nagy hajlandóságot mutatnak az öregedéskutatás finanszírozására.
Különösen érvényesek ezek a megállapítások a technológiai milliárdosokra. Azok az emberek, akik idő előtt szabadították a világra a mesterséges intelligenciát, most ugyanolyan hozzáállással viszonyulnak az öregedéskutatáshoz. Azok, akik képesek voltak olyan szoftvereket gyárta(t)ni, amelyek gyökeresen megváltoztatták a technológiai trendeket, úgy gondolják, hogy az öregedés is csak egy mérnöki probléma, ami megoldható az élet szoftverének az átírásával. Nos, ez még akár lehetséges is lehet idővel, a baj viszont az, hogy a hitech iparban elért gyors sikereik üteme türelmetlené tette őket és alábecsülik az öregedés folyamatának összetettségét. Márpedig, ha a hitech-milliárdosok az öregedés problémájának gyors megoldásában érdekeltek, akkor sok tudós boldogan dolgozik azon, hogy ezt lehetővé tegyék számukra.
Bizony, sok tudóst már komoly pénzügyi érdekek fűzik ehhez az új iparághoz, akár alkalmazottként vagy tanácsadóként, akár saját cégen keresztül. Az egyre szaporodó, több milliárd dolláros befektetést realizáló anti-aging cégek rögtön megnyerik maguknak az öregedésgátló kutatás legnagyobb sztárjait, akiket hatalmas fizetésekkel és forrásokkal csábítanak el a tudományos állásukból. (Bár engem csábítana el valaki ilyen ajánlattal – irigykedek.) Ezeket a vállalatokat azután úgy reklámozzák a közösségi médiában, mint egy olyan céget amelyik le akarja győzni a halált. Hivatalosan persze szerényebbek, a céljuk az egészséges élettartam meghosszabbítása. Nem csoda, ha piaci értékük meredeken emelkedik.
E vállalatok vezető tudósai időnként nagyon optimistán nyilatkoznak a komoly áttörések kilátásáról, amelyek mostanig nem történtek még meg.  Ennek ellenére töretlenül folytatódik az anti-aging ipar gyors növekedése és részvényeik értékének az emelkedése. A tudósok pedig továbbra is folyamatosan reklámozzák az eredményeiket és a vállalatuk jó kilátásait. Kérdés, hogy az említett vezető tudósok vajon tényleg elhiszik, amit mondanak? Nehéz rávenni az embert, hogy ne higgye el, amit mond, amikor a fizetése attól függ, hogy elhiggye, amit mond.  
Igaz ugyan, hogy a legtöbb ember inkább a minőségi életet választja a mennyiségi helyett, de ez nem érvényes az olyanokra, mint Elon Musk, Larry Page, Sergey Brin, Jurij Milner, Jeff Bezos, Peter Thiel vagy Mark Zuckerberg, akik nagy érdeklődést mutatnak az anti-aging kutatás iránt és sok féle módon finanszírozzák is, hatalmas összegekkel. Lehet, hogy ők rájöttek, lehet választani a minőségi életet is és a mennyiségit is, egyszerre. Egy az egyben le akarják győzni a halált. Persze, ne tévesszük össze ezt a transz-humanista eszmékkel, noha úgy vagyunk összerakva gyárilag, hogy ne érjük be semmi mással, csak a halhatatlansággal. Azért ironikus, hogy ugyanaz a szilícium-völgyi kultúra, amely olyan kütyüket gyárt, amelyeket arra terveztek, hogy néhány évente elavuljanak, ezek szerint megszállottja az örökkévalóságnak.    
PS: Rájöttem három nagy titokra. Bort szőlőből is lehet csinálni; nincsenek olyan nagyszerű hetvenéves tudósok, hogy ne lehetne találni egy náluk jobbat, aki csak harmincöt éves; és léteznek olyan gyógymódok, amelyek sokkal hatékonyabban működnek, mint bármelyik, jelenleg forgalomban levő öregedésgátló gyógyszer: ezek az étrend, testmozgás és alvás.

Megjegyzések